V petek, 11. aprila 2025, smo v sodelovanju s pisarno EP v Ljubljani pripravili dogodek, ki smo ga posvetili 80. obletnici 2. svetovne vojne. Ne le zaradi ohranjanja spomina in učenja iz zgodovine, ampak tudi zaradi vse večje polarizacije, regionalnih napetosti, oboroževanja in vojne v Evropi so vprašanja konfliktov in miru v preteklosti, danes in v prihodnosti ponovno v ospredju. Nova Gorica in Gorica sta letošnji Evropski prestolnici kulture na edinstvenem geografskem in kulturnem prostoru z zgodovinskim spominom na razmejevanje in preseganje meja, razhajanje in sožitje, boj in spravo. Vsebino razprave so narekovali dijakinje in dijaki Gimnazije Nova Gorica in njihovi vrstniki iz liceja France Prešeren iz Trsta. Pred okroglo mizo so ustvarjali v delavnici z naslovom Picasso in konflikt. S pomočjo umetniškega dela so analizirali vojaške, medijske, civilne, humanitarne in diplomatske vidike konfliktov. Udeleženci so na podlagi izbranega konflikta skupaj oblikovali svojo abstrakcijo Picassove Guernice, ki so jo tudi pojasnili.
V razpravi so sodelovali evropski poslanci Marjan Šarec (Renew), Matjaž Nemec (S&D) in Branko Grims (EPP), predsednik Društva slovenskih pisateljev Marij Čuk ter zgodovinarka in raziskovalka dr. Kaja Širok.
Pogovor je bil priložnost za razmislek o zgodovinskih dogodkih, vplivih na sodobno družbo in pomenu zgodovinskega spomina za prihodnost, o temah, povezanih z Novo Gorico in regijo na prepihu zgodovine, vlogi meje in odnosih med nacionalnimi skupnostmi včasih in danes.
Kakšno sporočilo imajo za evropske poslance novogoriški gimnazijci, mladi ambasadorji EP? Njihove misli so povzeli Jaša, Izak in Fiona.
„Evropskim poslancem bi najrajši sporočil to, da se borijo za našo skupno prihodnost.“
„Mir je potrebno doseči s pogovorom in ne z vojnami.“
„Nič drugega na tem svetu ne bo rešitev kot mir, vse ostalo bo propad sveta.“